KSŁomianki

HISTORIA KLUBU 26 lat tradycji

    Pierwszy klub sportowy w Łomiankach został założony w 1933r jako ŁKS, przez pana Eugeniusza Łotockiego, oraz Władysława Kowalskiego , naczelnika straży pożarnej w Łomiankach. Eugeniusz Łotocki urodzony we Lwowie, pierwsze kroki pilkarskie stawiał w klubie LKS Pogoń Lwów, następnie wraz z siostrami po śmierci rodziców przyjechał do Krakowa, gdzie swoje młode lata spędził w drużynach juniorskich Cracovi. Do Łomianek trafił w 1932r. Obaj panowie zakładając klub zwrócili się o pomoc do p.H.B.Raabego , jednego z większych przedsiębiorców tamtego okresu. Właściciel firmy garbarskiej zgodził się bezpłatnie oddać teren pod boisko , które funkcjonuje w tym miejscu do dziś.

    Łomiankowskiklub sportowy przystąpił do rozgrywek C – klasy , w której występował aż do momentu wybuchu II wojny światowej. Okres II wojny światowej przerwał rozgrywki w naszym kraju , a drużyny musiały zawiesić działalność. Ponowne powstanie klubu to rok 1947, zmieniono nazwę klubu na K.S. Garbarnia Łomianki. W sezonie 1960/61 klub rywalizował jako LZS Łomianki w klasie C, a swoje mecze rozgrywał na obecnym boisku przy ul. Fabrycznej 48.

    Bardzo ważnym wydarzeniem w historii klubu był rok 1960, bowiem do Polski przyjechał przedstawiciel firmy H.B. Raabe, który sprzedawał wszystkie grunty. Boisko również było w posiadaniu firmy. Spotkał się on z dużym oporem ówczesnych działaczy, piłkarzy, kibiców. Do walki włączył się również Łotocki , który wcześniej negocjował z samym H.B. Raabe. Ostatecznie sprawa trafiła do Sądu Wojewódzkiego , który przyznał własność boiska klubowi.

    Piłkarze wygrali walkę o boisko , i mogli spokojnie rozgrywać swoje
mecze. W następnych latach drużyna występowała pod nazwą Gwardia Łomianki w klasie C. Od sezonu 1968/69 klub występuje pod nazwą Ferryt Łomianki w klasie C, aż do sezonu 1976/77.

 

 

Lata 90-te i współczesne

    Piłka na wyższym poziomie wróciła do Łomianek z początkiem lat 90-tych . W sezonie 1993/4 została zgłoszona drużyna do rozgrywek ligowych pod nazwą K.S. Łomianki. Założycielami klubu w tym okresie byli działacze z Łomianek , W. Wąsowski, B.Królak, J. Żurek, G. Pachutko. Skład drużyny był młody, a większość kadry stanowili zawodnicy z Łomianek, M. Domagała, K. Falaciński, A. Zakrzewski, W. Oszczyk, K.Czerwiński, A. Biliński, T. Olczak, D. Majewski, P. Rusiecki, T. Żmijkowski, D. Bieniek, R.Zieliński, K. Domagała, S. Balcerzak. Klub z Fabrycznej rozgrywki rozpoczął od B klasy, aby po roku awansować klasę wyżej a po dwóch sezonach drużyna awansowała do ligi okręgowej. Trenerem tej drużyny był ówczesny prezes klubu Grzegorz Pachutko. Następnie po 2 sezonach drużyna grała już w IV lidze. Największe sukcesy z tamtego okresu to rozgrywki barażowe o udział w III lidze, oraz zdobycie Pucharu Polski na szczeblu okręgu.

    Następne lata historii to występy drużyny na boiskach piątej i czwartej ligi. W okresie ostatnich 25 lat w klubie pracowało wielu znanych trenerów m.in. W. Gnoiński , M. Kołecki, M. Bicz, G. Woicki , J. Romańczuk, A. Prawda, M. Zub, S. Dawidczyński, M.Krzywicki, H. Dolewski, M.Piros, M.Papszun, J. Cyzio,K.Etmanowicz, J. Lewandowski, H. Błaszczak. Również grało wielu znanych zawodników, którzy reprezentowali barwy klubu w różnych okresach m.in. G.Szeliga, L. Ojrzyński, T. Lech, R. Nowicki, W. Kalinowski, K. Kamiński, M. Sołtys, Ł. Prusik, P. Piorun, R. Podoliński, R. Paluchowski, T. Gac, P. Gac, L. Gac, R. Kamiński, K. Szczęsny, M. Popielach, M. Końko, M.Piros, A. Wożnicki, M. Lewandowski, D. Ziąbki, M. Wielgus, M. Siemiątkowski, S. Gmurek, R. Stromecki, M.Szulc, P.Rajkiewicz, M. Kucharski, A. Krakowiak, S. Kociszewski, G. Puchacz.

   Obecnie pierwszy zespól K. S. Łomianki występuje w IV lidze mazowieckiej, trenerem zespołu jest H. Błaszczak, drugi zespół występuje w klasue A. W akademii K.S. Łomianki w zorganizowanych rozgrywkach obecnie uczestniczy 11 drużyn, a 3 drużyny są fazie naboru i selekcji.

    Misją K.S. Łomianki jest wychowywanie młodych ludzi przez sport, zachęcając tym samym jak największa rzeszę do uprawiania piłki nożnej.